Biografia

Natalia kukulska

Natalia Kukulska to jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich wokalistek. Autorka tekstów i współautorka muzyki.

Córka legendy polskiej sceny muzycznej, piosenkarki Anny Jantar oraz kompozytora Jarosława Kukulskiego. W 2000 r. poślubiła Michała Dąbrówkę, jednego z najlepszych polskich perkusistów, z którym tworzy idealny duet, zarówno w życiu, jak i na scenie oraz w studio nagraniowym.  

Swoją muzyczną drogę rozpoczęła już w wieku 7 lat. Nagrane wówczas albumy „Natalia” oraz „Bajki Natalki” sprzedały się w ponad dwóch milionach egzemplarzy, a Natalii przyznano pierwszą platynową płytę w historii polskiej fonografii.  
W 1996 roku wokalistka wydała pierwszą „dorosłą” płytę „Światło”. Zarówno to wydawnictwo, jak i kolejne, cieszyły się powodzeniem zyskując status złotej, platynowej, a nawet multiplatynowej płyty w przypadku najpopularniejszego i wielokrotnie nagradzanego albumu "Puls”, z którego pochodzą takie przeboje jak “Im więcej ciebie tym mniej” czy “ W biegu”.   

Pierwsze w życiu muzyczne trofeum Natalia Kukulska zdobyła w 1997 roku na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w szwedzkim Karlshamn, gdzie trzynastotysięczna publiczność okrzyknęła ją najlepszą artystką edycji festiwalu, a jury przyznało jej trzecią nagrodę. Z międzynarodowego festiwalu w Sopocie artystka wyjechała z nagrodą publiczności oraz drugą nagrodą jury.  
Jest laureatką Telekamery, nagrody Telewizji Polskiej za Indywidualność Roku, wielokrotnie uznana Wokalistką Roku przez rozgłośnie radiowe oraz pisma branżowe. Na koncie ma aż 12 nominacji do nagrody Fryderyk, którą w 2019 roku nagrodzony został akustyczny album „Szukaj w snach", nagrany wraz z jazzowym gitarzystą Markiem Napiórkowskim. 

U boku Natalii występują wybitni muzycy, a jej koncerty to do perfekcji dopracowana gra dźwięków i świateł. Trasa "Piknik Era z Natalią", która w 2001 roku promowała album "Tobie", zgromadziła na 10 plenerowych koncertach blisko 600 tysięcy widzów, ustanawiając rekord frekwencji, którego do tej pory nie udało się przebić żadnemu polskiemu Artyście przy koncercie solowym. 

Jako pierwsza wokalistka z Polski, Natalia wystąpiła podczas Świątecznej Gali w Watykanie “Natale in Vaticano” u boku takich gwiazd jak Lauryn Hill czy  Ronan Keating. Na osobiste zaproszenie wybitnego tenora Jose Carrerasa, Artystka wystąpiła na transmitowanej na cały świat niemieckiej Gali Charytatywnej w 2001roku z anglojęzyczną wersją utworu "Im więcej Ciebie tym mniej". Na gali wystąpili także min. Sarah Brightman, Zucchero i Andrea Bocelli. Kilka miesięcy później wokalistka zaśpiewała z tenorem w duecie podczas jego koncertu w Warszawie.

Wśród ważniejszych kolaboracji należy wymienić nagranie wspólnego utworu i koncerty z holenderskim duetem R'n'G, występ z jednym z najsłynniejszych na świecie chórów gospelowych - Harlem Gospel Choir w Warszawie i Rzymie czy duet z Lemar’em podczas Festiwalu w Sopocie, a także długofalową współpracę z jednym z najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie - Atom String Quartet. Opracowane przez muzyków utwory Natalii wykonane wspólnie na żywo można usłyszeć na akustycznym dodatku do albumu "Ósmy Plan", wydanym w 2015 roku. 

Choć jest wybitnie utalentowana, nie przestaje się rozwijać. Studiowała Filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, a po wielu latach zdecydowała się na studia na prestiżowym Musicians Institute w Los Angeles. 

Stacja CNN wybrała Natalię jako jedyną polską Artystkę, której poświęcony został reportaż w serii programów "Eye on Poland", a sama wokalistka nazwana została ikoną polskiej sceny muzycznej. 

Premiera wydawnictwa "Halo tu Ziemia", przypada na rok 2017. Portal Interia napisał o nim: "Natalia Kukulska kopniakiem w srebrnym bucie na niepokojąco wysokim obcasie wyważyła dla siebie kolejne drzwi.” To dziewiąty solowy album, na którym wokalistka konsekwentnie podażą swoją odważną i nie zawsze bliską mainstreamowi drogą. Drogą, którą zdobyła uznanie zarówno branży muzycznej, jak i publiczności. 

28 sierpnia 2020 Natalia wydała płytę „Czułe struny”, która została okrzyknięta największą artystyczną produkcją na rodzimym rynku fonograficznym i wydarzeniem bez precedensu na świecie. Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Dostały one nową, wielowarstwową oprawę od pięciu najlepszych polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. Pod ich batutą zabrzmiała Sinfonia Varsovia. Obok orkiestry na płycie pojawili się wspaniali muzycy, m.in. Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka, Piotr Wrombel. Na wysoki poziom albumu złożył się także gościnny udział wybitnego pianisty, Janusza Olejniczaka, którego wykonania Chopina docenia cały świat. W nagranie „Czułych strun” twórczo i wykonawczo zaangażowanych było blisko 100 osób.

Na nowej płycie Natalia Kukulska wykonuje utwory Chopina w zupełnie nowej odsłonie, a do tego jest autorką połowy tekstów. Obok niej, za warstwę liryczną odpowiadają cenione autorki i artystki, które wokalista zaprosiła do tego projektu. Są to: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak (Mikromusic) i Bovska.

Już na etapie przedsprzedaży wydawnictwo uplasowało się na podium najlepiej sprzedających się płyt we wszystkich kategoriach muzycznych bestsellerów Empiku oraz pojawiło się w czołówce Oficjalnej Listy Sprzedaży OLiS, co zaowocowało osiągnięciem statusu Złotej, a następnie Platynowej Płyty.

Swój okrągły jubileusz - 25 lat od wydania albumu "Światło" - Natalia postanowiła uczcić nowym wydawnictwem. EPka "Jednogłośna" ukazała się bez żadnej zapowiedzi 24 września. Miniwydawnictwo składa się z czterech, zupełnie premierowych utworów, będących wspólnym dziełem Archie Shevsky'ego oraz Natalii, która jest również autorką tekstów. Muzycznie jest to esencja tego, czym przez wiele lat zaskakiwała artystka. EP-ka ukazała się w niezwykłym, kolekcjonerskim wydaniu, w limitowanej ilości.

15 listopada 2024 roku wydała album "Dobrostan" - skomponowany przez producenta muzycznego płyty Archie'go Shevsky’ego oraz Natalię, która jest także autorką wszystkich tekstów. To kontynuacja współpracy, której pierwszą odsłoną była wydana w 2021 roku EP-ka "Jednogłośna". W warstwie lirycznej Natalia porusza wiele refleksji związanych z akceptacją siebie, szczerością wobec siebie i bliskością z sobą. Nie brakuje też odniesień do relacji. Muzycznie, w stosunku do wcześniejszych bardziej eksperymentalnych albumów, Natalia stawia na piosenki, ich kompozycję, melodyjność, prostotę, choć nie brakuje zaskakujących brzmień i ciekawych rozwiązań harmonicznych.

W social mediach obserwuje ją ponad 300 tysięcy fanów. Jej klipy w serwisie YouTube zostały wyświetlone kilkadziesiąt milionów razy, a koncerty wyprzedają się niemal do ostatniego miejsca. Nic dziwnego skoro Natalia stale zaskakuje publiczność kolejnymi odsłonami: choć od lat wierna jest muzyce elektronicznej, nie przeszkadza jej to w romansie z akustycznymi, a nawet symfonicznymi formami.  
Artystka nie boi się więc muzycznych wyzwań. Grała główne role w musicalach „Miss Saigon” i „Królewna Śnieżka”. Nagrała piosenki do hitów filmowych t.j.:  „Zakochani”, „Och Karol 2” czy bajek „Herkules”, „Magiczny miecz”, „Trefliki”, „Elena z Avaloru” oraz „Magiczna zima Muminków”, gdzie użyczyła również głosu Mamie Muminka.  

Widzowie mogli oglądać ją jako trenerkę w siódmej edycji programu „The Voice of Poland”.  

Bardzo ważną część kariery Natalii stanowi jej działalność charytatywna, a sama wokalistka została doceniona statuetką “Gwiazda dobroczynności”. Jako Ambasador Dobrej Woli Unicef wspierała akcję  "Szkoły dla Afryki” podczas wyprawy do Angolii w 2007 roku. Obecnie od kilku lat związana jest ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce, zapewniającym dom osieroconym i opuszczonym dzieciom w Polsce.


Zobacz także

Sos Wioski DziecięcieViola ŚpiechowiczDr. Matushke